Nastavak Anti-pirat akcije Poreske uprave
Poreska uprava nastavlja svoju opravdanu akciju sprečavanja nelegalnog korišćenja softvera (tema na forumu Ubuntu zajednice) slanjem upitnika poreskim obveznicima o popisu računarske opreme i softvera.
U dobrovoljnom upitniku se traže odgovori na sledeća pitanja:
- UKUPAN BROJ LICENCI ZA SISTEMSKI SOFTVER
- WINDOWS
- LINUX
- OSTALO
- UKUPAN BROJ LICENCI ZA APLIKATIVNI SOFTVER
- MS OFFICE
- AUTOCAD
- ADOBE
- OSTALO
- UKUPAN BROJ SERVERSKIH LICENCI
(tri prazna reda)- UKUPAN BROJ PRISTUPNIH SERVERSKIH LICENCI
- UKUPAN BROJ LICENCI ZA BAZE PODATAKA
Meni nije jasno šta je to LICENCA.
Da li se misli na Ugovor o licenciranju, pa pod 1.B) treba upisati ukupan broj slobodnih GNU/Linux instalacija jer je svaka pokrivena većim brojem pojedinačnih ugovora o licenciranju za ugrađene programe, koji dozvoljavaju slobodno korišćenje čime korisnik pribavlja neophodna prava za korišćenje primerka računarskog programa bez posebne naknade, ili isključivo na komercijalnu kupovinu prava o čemu postoji evidentiran račun i na koju je plaćen porez, u kom slučaju treba navesti jedino broj komercijalnih GNU/Linux instalacija ako takve postoje.
Ne znam ni šta je to SERVERSKA LICENCA, a još manje PRISTUPNA SERVERSKA LICENCA.
Pretpostavljam da pod 3) treba prepisati sistemski softver koji se koristi na računaru karakterisanom kao server, a da pod 4) treba popuniti broj posebnih dozvola za korišćenje jedino u slučajevima da ugovor o licenciranju serverskog softvera iz prethodne tačke zahteva ovakve dozvole.Pogledao sam u Zakonu o autorskom i srodnim pravima (Sl. Glasnik RS 104/2009 i 99/2011) i nisam primetio da se i jedan od ovih pojmova definiše.U pitanju 5) ne znam da li se misli na dozvole korišćenja baza podataka (imenik, zbirke propisa, rečnik, i sl.) u kom vidu se ovaj termin i javlja u propisima, ili kako je ovde akcenat stavljen na računarske programe, na posebne računarske programe za podršku bazama podataka (njihovo čuvanje, uređivanje i pregledanje).Član 138. Baza podataka je zbirka zasebnih podataka... uređenih na sistematičan ili metodičan način,... Bazom podataka ne smatra se računarski program koji se koristi za njeno stvaranje ili rad.Kratak dopis, puno pitanja. Od prethodnog dopisa je prošlo godinu dana, pa bi se pomislilo da je bilo vremena da se ovaj jasnije sastavi.
Dodatak: Prema usmenoj informaciji Odeljenja za kontrolu legalnosti softvera Poreske uprave, tako da se na nju nigde ne možete pozvati, u polje licence za sistemski softver upisuju se i slobodne licence koje nisu predmet komercijalne nabavke. Način popunjavanja je takav da se ukupan broj računara i licenci slaže u broju - tj. za slobodnu GNU/Linux instalaciju treba upisati jednu licencu za sistemski softver.Licenca za baze podataka su prava korišćenja softvera za podršku bazama podataka, uključujući i programe koji koriste ugrađene baze podataka kao što su računovodstveni programi, zbirke propisa, sistemi za upravljanje dokumentima i drugo. Od svih pitanja mislim da su se ovde najviše zapetljali.
5 komentara
3 apr 2012 Aleksa
Vreme piraterije je uskoro gotovo, i u Srbiji i u svetu, znate da ce posle Pipa-e, internet provajderi proveravati sta stavljamo na net sta skidamo i slicno.
21 apr 2012 Seo
Mislim da su autorska prava precenjena, ako netko stavlja svoj rad na internet, treba biti svestan da ga je ponudio masama na ruke!
Ako žele da imaju zaštičene proizvode neka ih ne stavljaju na internet i neka originalne proizvode dobro, dobro zaštite :)
9 jan 2012 Predrag Supurović
Te pojmove nećeš naći u našim propisima jer nisu odatle. To su pojmovi koje primenjuje Majkrosoft.
Poreska uprava je počela da radi u interesu Majkrosofta i još nekih velikih kompanija i umeto da radi svoj posao, bavi se uterivanjem piratskog softvera.
To se jasno vidi iz drugog pitanja u upitniku:
2) UKUPAN BROJ LICENCI ZA APLIKATIVNI SOFTVER
A) MS OFFICE
B) AUTOCAD
C) ADOBE
D) OSTALO
Ponuđeni odgovoripokazuju za koga radi Poreska uprava. Sasvim sam siguran da postoji nekoliko domaćih softverskih proizvoda koji se po broju licenci mogu bez problema meriti sa Autocad i Adobe-om a ne bih se iznenadio da i prevazilaze i MS Office.
Poreskoj upravi je ipak najvažnije da uteruje licence za nevedene softvere o ostale tretira pod ostalo, koliko da se ispuni forma.
9 jan 2012 Miloš
Ne treba da iznenađuje koji je softver na spisku i za koga radi PU, kao ni terminologija, s obzirom da je iza cele priče BSA, predvođen naravno Microsoftom:
http://www.bsa.org/country/BSA%20and%20Members/Our%20Members.aspx
Ono što i dalje nije jasno (sem očiglednog punjenja pojedinačnih džepova), je zašto srpska Vlada štiti interese stranih preduzeća, a ne svojih građana, ili zašto barem za to ne istrguje nešto bolju poziciju npr. u spoljnoj politici.
10 jan 2012 Данило
Треба тестирати на који начин они бележе ово, па унети 2^32 у једно поље (ја имам толико лиценци за употребу Убунтуа), а у друго („Остало“, 'ајде да испоштујем Горана и кажем LibreOffice) једно 2^64, па да видимо да ли ћемо добити неко прекорачење вредности у њиховом систему. Ако питају „шта ће ти толико“ само одговориш са „па купио за сваки случај, да се нађе“.